Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przerośli

Sprawozdanie z wyjazdu edukacyjno – wychowawczego do Grecji w dniach 7-14 września 2017 roku zawierającego program socjoterapeutyczny.

Utworzono dnia 22.09.2017

Program został opracowany przez Zespół Interdyscyplinarny działający na terenie Gminy Przerośl we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Domu Dziecka w Pawłówce, Gminną Komisją ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przerośli, Domem Dziecka w Pawłówce oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Przerośli

 

W dniu 7 września 2017 r. grupa dzieci i młodzieży z terenu Gminy Przerośl, w tym wychowankowie Domu Dziecka w Pawłówce wraz z kadrą wychowawczą którą stanowili w większości członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Dziecka w Pawłówce, w ramach akcji "Spełniamy marzenia dzieci" wyruszyła do Grecji. Gmina Przerośl współpracuje od dwóch lat ze Stowarzyszeniem w realizacji tego typu przedsięwzięć ukierunkowanych na socjoterapię młodego pokolenia. Dzięki takim akcjom dzieci z terenu Gminy Przerośl mogą poznawać otaczający je świat, poznawać inne kultury. W roku 2016 podobny wyjazd został zorganizowany do Pragi i Adrspaskich Skał w Czechach. Takie działania mają na celu wyrównywanie szans młodych ludzi z terenów wiejskich, którzy mają ograniczony dostęp do szeroko rozumianych dóbr kultury.

Podczas przejazdu do Grecji oraz w drodze powrotnej uczestnicy wycieczki mieli możliwość zwiedzenia dwóch europejskich stolic tj. Budapesztu na Węgrzech oraz Belgradu w Serbii. Korzystając z okazji zwiedziliśmy twierdzę Kalemegdan, z której rozciąga się piękny widok na Sawę. Tam też znajduje się lokalne miejsce kultu - świątynia Świętej Petki.

W dniu 9 września br. dotarliśmy do Salonik. Pomimo zmęczenia udaliśmy się nad Morze Egejskie. Niektórzy z uczestników pierwszy raz w życiu zobaczyli morze z bliska i mieli możliwość korzystania z kąpieli w słonej wodzie. Po plażowaniu zwiedziliśmy Bazylikę Świętego Dymitra i podziwialiśmy znakomicie zachowany Łuk Galeriusza. Nie pominęliśmy też słynnego pomnika Aleksandra Macedońskiego – jednego z najsłynniejszych władców świata starożytnego oraz pomnika Arystotelesa, którego – zgodnie z legendą - należy złapać za duży palec u nogi, by zapewnić sobie dar pięknego i mądrego wysławiania. Następnie udaliśmy się na rejs statkiem po morzu. Nocleg mieliśmy zapewniony w Hotelu Heaven, który zachwycił uczestników swoim standardem a przede wszystkim basenem, z którego dzieci i młodzież mogła korzystać do późnych godzin nocnych.

Kolejne dni w Grecji wypełnione były zwiedzaniem zabytków starożytnych Aten, Olimpu oraz warsztatami w grupach. Jednym z punktów programu był wyjazd do Meteorów. To niezwykły masyw górski, gdzie znajdują się majestatyczne monastyry. Miejsce to jest wpisane na listę dziedzictwa Unesco i jest to zdecydowanie jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Pojedyncze skały wznoszą się na ok. 540 metrów, a na ich szczytach umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów (monastyrów). Podczas pobytu w Grecji zwiedziliśmy starożytny Korynt, mieliśmy możliwość zobaczenia także Kanału Korynckiego, zwiedziliśmy Mykeny, słynny amfiteatr Eoidauros oraz jedno z najpiękniejszych miast w Grecji – Nafplion. Ostatniego dnia pobytu mieliśmy możliwość zobaczenia Olimpu do którego prowadził wąwóz Epineas. Z relacji uczestników wyjazdu wynika, że ciężko im było rozstawać się z gościnną i przepiękną Grecją .

Pobyt w Grecji dostarczył nam wielu nowych umiejętności społecznych i edukacyjnych pozwolił poznać inny kraj z odmienną kulturą i obyczajami. Z sukcesem został zrealizowany program socjoterapeutyczny.

Podczas wyjazdu zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc a uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczenia wielu miejsc, które znają tylko z lekcji historii lub sztuki, czy też z Internetu. Uśmiechnięte twarze dzieci oraz ich radość są najlepszym podsumowaniem programu wyjazdowego.

Z ewaluacji działań wiemy, że istnieje realna potrzeba kontynuacji tego typu przedsięwzięć w przyszłości.  

Wyjazd socjoterapeutyczny do Grecji w dniach 7 - 14 września 2017 roku

Utworzono dnia 22.09.2017, 14:53

Wyjazd socjoterapeutyczny do Grecji w dniach 7 - 14 września 2017 roku

Pogoda

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny obchodzą

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 35

W poprzednim tygodniu: 38

W tym miesiącu: 119

W poprzednim miesiącu: 169

Wszystkich: 5966